WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Cisus, žumen (Cissus)


ROSTLINNÝ SVĚT


Cisus (žumen) je rostlina vhodná pro závěsné nádoby nebo pro ozelenění sloupů


BOTANICKÝ NÁZEV:
Cissus amazonica, Cissus antarctica, Cissus discolor, Cissus rhombifolia, Cissus rhombifolia 'Ellen Danica'.
POPIS:
Je to plazící se liána, původem z Austrálie, blízká příbuzná hroznového vína. Roste velmi rychle, zachytává se svými rozdvojenými tykadly za opory. Listy jsou kožnaté, třpytivé se zubatými kraji. Snáší velice dobře jasné rozptýlené světlo. V létě zalévejte přiměřeně, dle vysychání zeminy, a přihnojujte jednou až dvakrát do týdne. Velice dobře snáší suchý vzduch.
ČELED´:
Vitaceae, révovité.
PŮVOD:
Autrálie.
UMÍSTĚNÍ:
Světlé až polostinné místo.
Teplota:
Přiměřená, v zimě chladnější 15-18°C, minimum 10-12°C.
Osvětlení:
Jasné rozptýlené světlo. Cisusy antarktické a různobarevné nesnáší přímé sluneční záření. Mohou růst i na tmavých místech. Nejlépe se jim daří na východních a západních oknech. Cisusy jsou světlomilné rostliny, dobře se jim daří i na jižních oknech, na léto můžeme umístit na balkon, do zahrady, na terasu. Přistiňujeme jenom ve velmi horkých dnech.
Zálivka:
Bohatá od jara do podzimu, v zimě mírnější. Cisus nesnáší přesušení i přelití. Vedlo by to k uhynutí rostliny.
Přihnojování:
Cisusy jsou rychle rostoucí rostliny, proto přihnojujeme každý týden od dubna do září. Používáma tekuté hnojivo pro pokojové rostliny např. Florovit.
Vlhkost vzduchu:
Pravidelné rosení ráno a večer je nutné. Po ukončení období klidu na jaře, po přesazování používáme vlažnou vodu. Cisus mnohobarevný nesnáší suchý vzduch, proto rosíme několikrát denně.
Přesazování:
Zemina - jeden díl drnovky, jeden díl listovky, jeden díl rašeliny, jeden díl prohnojené zeminy, jeden díl písku. Mladé rostliny se přesazují každoročně, rostliny starší pěti let přes rok. U starších rostlin každoročně měníme vrchní část zeminy.
Rozmnožování:
Řízky na jaře a v létě. Používají se vrcholové řízky a po zakořenění se sází více řizků do květináče.
Škůdci, choroby:
Padlí a jiné houbové choroby při příliš vlhké půdě.

___________________________________________________________________________________